Genel Kurallar

KRP Kurallar ve Politikalar sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

IC/OOC Dolandırıcılık

IC ve OOC Dolandırıcılık ne olur ise olsun kabul edilemez bir ihlaldir! sunucumuzda dolandırıcılığın genel oyuncu refahını bozması sebebi ile bu kuralın ihlal edilmesi durumunda ilgili karakterlere çok büyük cezalar verileceği hatta Kızıl Roleplay sunucumuzdan kalıcı olarak yasaklanacağı bildirilmiştir.

Örnekler: (IC) Ahmet_Kantas, Can_Kaplan adlı oyuncuya 50.000₺ para verir, fakat Can_Kaplan kişiye aracı satmadan kaçar.

(OOC) Discord,PM ve benzeri iletişim kanallarından birşeyler satma vaadi ile kişi/kişilerin parasının yada herhangi varlığını alınması ve karşılığında hiç birşey verilmemesi durumu.

AFK Kuralı

Server içerisinde AFK kişilere rol yapılması yasaktır. AFK olan oyuncular oyunlarını alt+tab kombinasyonu ile alta almaları yeterli olmaktadır. Rolün ilerleyişini bozmak adına AFK kalan oyuncular gerekli cezaları alacaklardır. /status komutu IC bir komuttur ve karakterinizin durumunu belirtmenize yarar /status aracılığı ile AFK olduğunuzu belirtmeniz AFK olduğunuz anlamına GELMEZ! bu sebebden dolayı sadece alt+tab kombinasyonunu kullanarak AFK kalabilirsiniz. Diğer oyunculara karakterinizin üstündeki iconlarda kum saati iconu görüntülenecek ve AFK olduğunuzu anlayabileceklerdir. Polis rollerinde veya aktif roleplay yaşanması esnasında alt+tab kombinasyonu ile AFK duruma geçmeniz ceza almanıza sebeb olabilir. Aktif roleplay esnasında AFK kural ihlali geçersiz sayılır ve kişiler sizin ile istediği gibi roleplay yapabilir.

Örnekler:

 • Üstünde kum saati icon'u olan bir şahıs üstünde rol yapamazsınız!
 • Aktif rol esnasında AFK kalınması yasaktır.
 • Polis malikanenize baskın yaptığında AFK olmanız rolün akışını değiştirmeyecektir.

Yaralı Rolü Kuralı

Sistemsel olarak 500 saniye yerde kalmanız demek baygınlık geçirmeniz demektir. Baygınken gerçek hayatımızda yapamayacağımız şeyleri sunucumuz içerisindede yapamayız baygınlık süremiz sistemsel olarak geçtiğinde yaralı rolü yapmamız zorunludur. Yaralı rolleri trafik kazalarında,silah,bıçak ve diğer ateşli yada kesici aletler ile saldırı almamız gibi durumlarda yapmamız gereken rol türüdür. Yapılmadığı taktirde gerekli kişi,kişilere cezalar verilecektir.

Örnekler:

 • Silah ile yaralanan bir kişi sistemsel baygınlık süresi bittikten sonra kalkıp şahıslara ateş edemez.
 • Trafik kazalarında oyuncularımızın isteğine göre yaralı rolü yapabilirler fakat kaza rollerinin gerçekleşmesi zorunludur.

Yönetime Veya Yetkiliye Tutum

Yetkililerimize yönelik oyun içerisinde veya oyun dışında israrcı tavırlarda bulunmak veya hakaret edici söylemlerde bulunmak tamamen KRP içerisinde yasaklanmıştır. Bu tarz tutumların yapılması ve uyarılması halinde devam edildiği taktirde ilgili hesabın kalıcı olarak banlanmasına sebeb olacağını tüm oyuncularımıza bildirmek isteriz.

OOC Ticaret, Haksız Kazançlar, Mal Varlığı Aktarımları

Üyeler yaptıkları mal varlığı aktarımlarının tamamından kendisi sorumludur. KRP hiç bir aktarım için güvence sağlamaz. Olası dolandırıcılık veya benzer işlemlerde kişilere ait mal varlıkları silinir, yönetim içerik iadesinde bulunmaz. Oyunu bırakan üyelerin mal varlığı, diğer üyeler tarafından kabul edilemez. Bu tip aktarımların takibinden, sebebini öğrenmekten üyeler sorumludur.

Oyun içerisindeki sahip olduğunuz mal varlığını gerçek para ile satılması kesinlikle yasaktır. Bu ticarete dahil olan tüm kişilerin ana hesapları banlanır. Mal varlıkları silinir. Yapılan ticaretin gerekçeleri (OOC borç ilişkisi vb.) hiç bir şekilde dikkate alınmaz.

Birlik üyelerinden sistemsel imkan (araçların birliğe dahil edilmesi, işyerinin kiraya/ortaklığa açılması, evin kiraya açılması vb. özellikler ) tanıyan paylaşımları, mal varlığı aktarımı şeklinde diğer üyeler isteyemez. Bu tip durumlarda mal varlığı aktarımı yerine sistemsel paylaşım yapılması gerekir.

Ayrıca Hesap Kapatma/Değiştirme kuralınca yöneticiler haksız kazanç elde edilmesi veya mal varlığı aktarımına bağlı olarak karakter banlama, mal varlığı silme hakkına sahiptir. Yönetim ihlalde bulunan üyelerin gerekçelerini geçersiz görerek veya kabul ederek ceza yöntemini yükseltip azaltabilir.

Oyun sistemi tarafında limiti olan ve bu limiti tüketerek oyun ekonomisinde ürün değeri yükseltilemez. Oyun sisteminin limitlerinden kaynaklı yapılan suistimallerin cezaları, mal varlığı silinmesi dışında karakter veya hesap banlarıyla yönetici tarafından ağırlaştırılabilir.

Yönetim tüm bu aktarımları takip edip, başka kullanıcılara da aktarılan mal varlıklarını silme hakkına sahiptir. Bu ihlaller sonucu elde edilen mal varlıkları geri iade edilmez.

Trafikte Araç Kullanımı ve Sürüş Kuralları

Gerçek fizik kurallarına göre mümkün olmayan fakat GTA San Andreas oyun fizik motorundan kaynaklı mantık hatalarında ( defalarca takla atan bir aracı normal kullanmak gibi ) kullanıcılar gerçek hayat fizik kurallarına uymak zorundadır. Aynı koşula bağlı olarak offroad vb. ( dağlık, çamur, bataklık, su birikintileri, tümsek alanlar gibi ) koşullarda, kullanıcılar kullandıkları aracın özelliklerine ve gerçeğe uygun şekilde araç kullanmalıdır.

Trafik kazalarında kişiler genel lag vb. problemler gerekçesiyle, karşılıklı olarak OOC anlaşma ile kaza rollerini geçebilir veya yok sayabilir. Bu durumun geçerli olabilmesi için karşı tarafın da mutlaka onaylaması gerekir. Aksi takdirde kaza rolleri yok sayılamaz. Kaza rollerinde en fazla sistemsel araç tamir parası istenebilir. Kusurlu taraf belirlenememesi halinde, trafikle ilgilenen polis üyelerinin son kararı geçerli sayılır.

Ayrıca aşağıda belirtilen özel koşullar KRP düzenine aykırılı sebebiyle yasaklanmıştır.

- Trafik kazası sonrası çıkan tartışmalarında silah kullanmak yasaktır.

- Konvoy halindeki araçlara kasıtlı çarpmak veya bozmaya çalışmak. ( motorcu gruplarının sürüş düzeni, polis konvoyu vb. )

- Tren raylarında araç sürmek yasaktır.

- Gişeleri açmadan üzerlerinden atlayarak veya başka bir kişinin açtığı gişeden geçmek.

- Geçiş hakkının devlet araçlarına ait olduğu durumlarda kasıtlı geçiş hakkı vermemek. ( sireni açık polis, ambulans gibi )

- Oyuncu gruplarının yüksek olduğu alanlarda yüksek hızla araç veya oyunculara çarpmak ( lag vb durumlar kabul görmez )

- Araçları yol ortasına sistemsel park etmek.

Silah Kullanım Kuralları

Karakterin eline silah almasını emote ile belirtmesi gerekmektedir. Emote ile belirtmek yalnızca /me ve /do komutlarının kullanımı ile yapılır. Bu iki komut haricinde kullanılan hiç bir komut, silahın eline alındığını belirtmekte geçerli sayılmaz.

Çatışmalarda saldırı başlatan tarafın silahını eline aldığını emote ile bildirmesi zorunludur. Çatışmanın başlamasıyla, çatışma alanı içerisindeki kişiler tüm silahlar için emote belirtmeden silah kullanabilir.

Emote ile silahı ele almak veya elden bırakırken mantık dışı ( Shotgun silahının belde, cepte taşınması gibi ) eylemler belirtilemez.

Silahın türü emote ile belirtilirken hiç olmayacak bir türe dönüştürülemez. Silah türünü çeşitlendirmek için, silahın orjinaline çok yakın marka ve modeller belirtilebilir. Aksi durumlar olmayan ekipların kullanılması veya non-rp ihlalleri kapsamında değerlendirilir. İhlal Örneği: bıçağı kılıç olarak belirtmek, tabancayı tüfek olarak belirtmek gibi. Uygun Örnek: bıçağı çakı olarak belirtmek, Desert Eagle'ı Beretta 92FS olarak belirtmek.

Ateşli silah kullanan bir kişinin üzerine bıçak vb. ekipmanlarla koşmak non-rp veya fear rp ihlali olarak değerlendirilir. Kişiler bu gibi durumlarda karşı saldırıya geçmek yerine savunma halinde kalması gerekmektedir.

Silah Kullanım seviyeleri;

3 Seviye oyuncularımız kullanılan silah Donate ürün dahi olsa kullanılamamaktadır. Silah kullanımı için 3 seviye olmaları gerekmektedir.

Kaçırma ve Kaçırılma Kuralları

Sistemsel birlik üyelerinin kaçırılması yasaktır. Sistemsel birlikler, kendi birliklerine dahil üyeleri kaçırma hakkına sahiptir. Sistemsel birlik üyeleri anlaşmalı roller ve oyun yöneticileri tarafından verilen görevler dahilinde kaçırılabilir.

Bir kişinin kaçırılabilmesi ve tutsak edilebilmesi için mantıklı bir sebep olması gerekir. Bu sebeplerin ortadan kalkması halinde kişi serbest bırakılmalıdır. Aksi halde mağdur eden kişi ceza alır.

Bir kişinin yeniden kaçırılabilmesi için en az 1 gün geçmesi gerekir. Kaçırılan kişi en fazla 1 dakika tutsak edilebilir. Maksimum süreden daha erken serbest bırakılabilir veya iki taraf arasında anlaşmalı rol kapsamında süre istenilen oranda esnetilebilir.

Kaçırılan kişi eğer CK izni vermiyorsa, Fear RP kurallarına uymak zorundadır. Aksi halde kişiye yetkili tarafından OOC ceza verilir ve ceza süresi bitiminde tekrar kaçırılmış olarak role devam eder. Kişi eğer bu nedenle OOC ceza aldıysa, ceza bitiminde hemen role geri dönmekten sorumludur.

Kaçırılan kişi, kurtulmak için yer bilgisini OOC kanallar aracılığı ile (/pm, /f kanalları vb.) iletmesi halinde oyun karakteri banlanır.

Kapı Kilidi Kırma ve Açma

Sunucu içerisinde var olan herhangi bir mekanın kapısının kilidini kırma rolleri sadece yöneticiler tarafından izin verildiği takdirde yapılabilir. Aksi halde bu tarz roller geçersiz sayılacaktır.

Yönetici izni beklerken sürekli role play kuralı geçerli sayılır. Onaylı hood bekleme süreleri vb. kısıtlamalarda, yönetici izni beklerken geçen süreler kesinlikle ek süre yaratmaz. Oyuncular bu esnada OOC olarak bekliyor sayılamaz.

KRP Kalite Standartları Kuralı

Merhaba, KRP Kalite standartları sebebi ile çok fazla OOC cezası almış olan oyuncularımıza şans tanımak amacı ile rol dersine alarak kendi yöntemlerimiz ile KRP Kalite standartlarına uygun şekilde rol dersleri vermekteyiz. Bunun üzerine hala OOC ceza almaya devam eden oyuncularımız ile KRP Kalite standartlarını düşürmemek açısından artık yollarımız süreli yada kalıcı olarak ayırmak zorundayız. DM, Rol Esnasında Oyundan Çıkmak, Revenge Kill, Yaralı Kural İhlali, NonRP, Powergaming, Mixing ve Metagaming isimli OOC Cezaları ağırlıklı olmak üzere OOC Sicillerinde bulunan oyuncularımıza tekrar tekrar OOC Ceza vermek yerine başlangıç olarak 3 gün süreli ban cezası oyuncumuzun tekrar ihlal yapması durumunda 7 gün süreli ban cezası eğerki oyuncumuz hala devam etmesi durumunda ise bir sonraki ban affına kadar kalıcı yani süresiz ban cezası alacaktır. (Bazı ihlaller ban affından dahi yararlanamayacaktır.) Kalite standartlarımıza uymayan oyuncularımız KRP Yönetim ekibi içerisindeki herhangi bir görev için başvuru atması durumunda otomatik olarak reddedilecektir.

Konsept Kuralları

KRP adlı sunucumuz içerisinde Türkiye/İstanbul'da yani Dünyaca ünlü bir metropol şehirde roleplay'in tadını hep birlikte çıkartıyoruz! Daha kaliteli roller yapabilmemiz için insanlara almamız gereken tavır ve duruşlar mevcut Roleplay yaparken kendi hayatınızı örnek alabilirsiniz. Örneğin Karakola gittiğinizde ciddi bir tavır ile görevli memurlara iyi yaklaşım sergiliyor iseniz KRP içerisindede bu şekilde yapmalsınıız. bir örnek daha vermemiz gerekir ise Hastaneye gittiğimizde içeride diğer hastalarada saygısızlık yapmamak adına hastane çevresinde korna basmayıp araçlar ile hız ihlali yapmadığımız gibi hatta ve hatta hastane içerisinde yüksek ses ile konuşmadığımız gibi rollerimiz esnasında bu şekilde davranmalıyız.

KRP içerisinde Terörist,Vatan haini,Dilenci,Suriyeli rollerini edinmek kesinlikle yasaktır. Sunucumuz içerisinde Doktor ve Polislere Fear RP yapmak zorundasınız yapılmaması durumunda İDH veya İEM personellerinin sizleri CK etme hakları mevcuttur. İDH ve IEM çalışanlarına Fear RP yapma durumunu biraz daha açmamız gerekir ise; Olay yeri incelemesi yapıldığında sizlere uzaklaşılması gerektiğini söyleyen bir IEM personeline karşı Fear RP yapmak zorundasınız yapmamanız halinde CK hakkı bulunmaktadır. Aynı şekilde İDH personelleri içinde Hastane içerisinde yada ihbara gidildiği durumlarda Fear RP yapmamanız durumunda Ck hakkı bulunmaktadır.

Fear RP yapmanızın gerektirmediği durumlar; İDH ve IEM personelleri görev başında değiller ise Fear RP yapmak zorunda değilsiniz. Birlik Çatışmaları IEM ile toplu çatışmalar esnasında Fear RP yapmak zorunda değilsiniz. Bulunduğunuz bölgede yada hood bölgenizde eğerki IEM personellerinden daha fazla iseniz Fear RP yapmak zorunda değilsiniz.

Oyuncu Şikayet Kuralı

KRP adlı sunucumuzda roller esnasında yada trolling amacı ile sunucumuza katılan oyunculara karşı almamız gereken bir tavır mevcuttur. Bu tarz davranışlar gerçekleştiren oyuncularımıza karşı toleranslarımız oldukça düşük seviyededir. KRP içerisindeki OOC düzeni sağlayabilmemiz ve tüm oyuncularımızın rollerinden keyif alabilmeleri için elimizden gelen çabayı göstermekteyiz. Bir oyuncuyu şikayet edebilmeniz için öncelikle yapmış olduğunuz rolün iyi yada kötü olarak tamamlanması gerekmektedir. Hiçbir oyuncuyu yapmış olduğunuz yada bulunduğunuz rol ortasında alt+tab atarak Discord server'ımız üzerinden yada rolün ortasında F2 rapor atarak çağıramazsınız! Bu tarz bir durum sergilemeniz durumunda Rol esnasında OOC Bölme sebebi ile OOC Ceza alabilirsiniz. Yapmış olduğunuz rolü tamamladıktan sonra müsait bir alana geçtikten sonra alt+tab yaparak Discord server'ımız üzerinden şikayette bulunabilirsiniz veya F2 Rapor atarak yetkililerimiz ile 1'e 1 şekilde görüşerek şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Rolünüz olumsuz dahi olsa roleplay içerisinde yapılmış hata onaylandığında ve hata yapan oyuncuya şikayetiniz doğrultusunda ceza verilir ise o karakter ile aranızdaki geçen RP'ler silinmektedir.

Örnekler:

 • Ahmet_Kantas adlı karakter rol esnasında Veli_Karaca'yı şikayet etmek için F2 Rapor atması yasaktır!
 • Ahmet_Kantas adlı karakter rol esnasında F2 rapor atarak Veli_Karaca'yı şikayet etmek amacı ile yetkili çağırır ve yetkili gelene kadar rol yapmaması yasaktır!
 • Ahmet_Kantas adlı karakter yapılan rolün yanlış olduğunu düşünerek Sürekli RP kuralına uymayıp role devam etmez ve yetkili gelmesini bekler ise buda yasaktır!

IC Twitter Kuralı

KRP adlı sunucumuzda rollerimizin kaliteli olması için çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz! Twitter kullanımı içerisinde gerçek yaşantımızda IEM,İDH,İBB gibi büyük devlet kurumlarına veya Milli değerlerimize hakaretler edildiğinde insanların başına neler geldiğini hepimiz biliyoruz. Bizlerde KRP içerisinde Sanal şehrimizde devlet kurumlarına veya Milli değerlerimize bunlara ek olacak insanların gördüğü her Tweet içerisinde Ailevi değerlere küfür etmek yada OOC Tweet göndermek kesinlikle yasaktır!

Örnekler:

 • Ahmet_Kantas adlı karakter Twitter üzerinden Admin gelir misin? / Admin ilgilenir misin? tarzında mesajlar atması yasaktır!
 • Ahmet_Kantas adlı karakter Twitter'dan herhangi bir kişinin Ailevi değerlerine küfürler etmesi kesinlikle yasaktır!
 • Ahmet_Kantas adlı karakter Twitter üzerinden IEM İstifa!,İBB İstifa! tarzında Devlet Kuruluşlarına yönelik hakaret ve Milli değerlerimize hakaret yasaktır!

KRP V3.5 projemize destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Bu süreçte bizi yanlız bırakmadınız ve bizde sizleri yanlız bırakmamak için söz veriyoruz! shopier.com/C4N linkinden yapacağınız alışverişleriniz sunucumuz içerisindeki hesaplarınız üzerine kayıtlıdır. Karakterleriniz CK olsa dahi Donate ürünleriniz Hesabınızda kalmaya devam eder ve yeni açacağınız karakterinize ücretsiz bir şekilde aktarımı yapılır. Donate ürünlerin oyun içerisinde ticareti YASAKTIR.

Örnekler:

 • Oyun için para ile donate ürün alıp satamazsınız. (Taşıt texture,cam filmi,kelebek kapı - KRP Edition taşıtlar - Kendin tasarla taşıtları HARİÇTİR!)
 • Farklı ödeme yöntemleri ile donate ürün satın alamazsınız.
 • Donate ürünlerinizi farklı bir donate ürün ile takas yapamazsınız.
 • Donate ürünlerinizi arkadaşlarınıza oyun içi para karşılığı satamazsınız.

Obje Paketi Kullanım Kuralları

Donate ürün olarak satın almış olduğunuz obje paketlerin KRP şehir içerisine koyulabilmesi için bir çok kritere ihtiyaç duyulmaktadır. Öncelikle KRP'nin Hard bir Roleplay server olduğunu unutmamanız gerekmektedir. İstanbul içerisindeki yerleşim alanları gibi lüks evler, mekanlar, yada çeşitli tamirhane, gece klüpleri gibi yerleşim alanları elbette yapabilirsiniz fakat bu yerleşim alanları çok büyük çitler ile kapatılacak insanların girişini engelleyici gerçeklik dışı Freeroam oyun modunda yapılan Base'ler gibi yapılması tamamen Yasaktır. Çok büyük alanları çok büyük binalara Özel gate kapı veya obje ile kendinize aitmiş gibi göstermenizde yasaktır.

Neler Yapamayız?:

 • Obje paketi SADECE donate ürünü satın alan kişi KULLANABİLİR.
 • Obje paketine sahip ev,işyeri,garaj vb yerleri SATAMAZSINIZ.
 • Obje paketini yaparken Freeroam Base'leri gibi gerçeklik dışı objeler YASAKTIR.
 • Obje paketinin sahibi tek seferde obje sayısı kadar obje KULLANMALIDIR.
 • Obje paketine sahip ev,işyeri,garaj vb yerleri SATAMAZSINIZ.
 • Obje paketlerinde ortaklık gibi bir durum YASAKTIR.
 • Çok büyük yerleri obje paketiniz ile KAPATAMAZSINIZ.
 • Size ait olmayan bir interior bölgesine Obje paketinizi KULLANAMAZSINIZ.
 • Obje paketlerinde ortaklık gibi bir durum YASAKTIR.
 • Sadece 1 Interior aldınız diye büyük bir yeri gate ile yada obje paketiniz ile KAPATAMAZSINIZ.

KRP Kitle Kullanımı, Paylaşımı ve Hırsızlığı

Merhaba, KRP içerisinde Kızıl Gaming adlı platforma ait olmayan hiçbir oyun sunucusunun reklamını yapamazsınız. KRP adı altında kendinize özel KRP yönetim ekibinin herhangi bir izni olmadan Discord,TS3,Skype grubu,Website tarzı hiçbir platform oluşturamazsınız. Bu tarz durumlarda Kızıl Gaming ilgili mevkilere başvuruda bulunur ve gereken işlemleri yapmaya sonuna kadar hazırdır. Farklı oyun sunucularına oyuncu kazandırmaya çalışılması durumunda KRP ve tüm Kızıl Gaming'e ait oyun sunucularından ilgili kişi banlanır ve bu zaman kadar KRP'nin gelişimine destekte bulunmuş olması göz ardı edilerek kalıcı şekilde tüm mal varlığı silinir.

OOC Kin ve Hırs, OOC Kışkırtma

KRP ile ilgili tüm platformlarda yapılacak olan OOC Kin ve Hırs durumları ve bunlara ek olarak herhangi bir KRP oyuncu veya oyuncularına yönelik kin tutulması ve bunun açıkca belirtilmesi veya kanıtlar ile tespit edilmesi durumunda ilgili kişi KRP'den kalıcı olarak banlanarak tekrar KRP platformlarının huzur ve refah derecesini olumsuz yönde etkilemek sebebi ile platformlar içerisine oyuncu veya yetkili olarak asla ve asla dahil edilmemektedir. Bu durumlara bir alternatif olarak OOC kin ve Hırs yada OOC Kışkırtma yapmış olan kişiler birbirleri ile anlaşarak Ortak Nezaket göstermeleri durumunda ilgili kişi yada kişilerin KRP üzerinden cezaları kaldırılarak tekrar platformlara dahil edilebilmektedir.

 • KRP'nin daha iyi bir aile olabilmesi için lütfen insanları aşağılamak, yargılamak yerine hep birlikte hoşgörü ve ortak nezaket kurallarına uyalım. KRP büyük bir ailedir!

Örnekler;

 • Herhangi bir KRP platformu içerisinde OOC kanallar ile insanları kışkırtmak, hakaret etmek, kötü sözler ve iğneleyici sözler kullanarak bir kişi yada kişileri aşağılamak, düşük görmek YASAKTIR.
 • Herhangi bir KRP platformunda kayıt altına alınımış ve OOC durumlara yönelik kışkırtma,hakaret,aşağılayıcı veya iğneleyici söz kullanılması durumunda KRP bünyesindeki YouTube,Twitch,Facebook,Discord gibi sosyal ağlarda paylaşılması YASAKTIR.
 • Herhangi bir KRP platformunda kayıt altına alınımış insanları kışkırtmaya yönelik veya iğneleyici sözlerde bulunulmuş OOC söylemler içeren Youtube,Twitch,Facebook,Discord videoları hazırlamak ve bu videoları paylaşmak YASAKTIR.

İllegalin İllegali Şikayet Etmesi

Şehir düzeninin içerisinde İllegal rolleri tercih eden karakterlerin IEM veya JGK personellerine sığınmaları, illegal bir karakteri veya birliği şikayet etmesi kesinlikle YASAKTIR. Elbette bu durumların bir takım ihtimalleri bulunmaktadır eğerki bir illegal karakter tutuklanıp IEM veya JGK tarafından sorgu odasına alındığında ceza indirimleri alabilmek için illegal kişi veya birlikleri şikayette bulunabilir fakat eğerki İllegal karakter IEM veya JGK tarafından sorgu odasına alınmamış durumda ise ve herhangi IEM, JGK yetkili personelleri tarafından baskı altında tutulmuyor ise İllegal kişinin İllegal karakter veya birlikleri şikayet etmesi YASAKTIR!

Örnekler;

 • İllegal karakteriniz ile 155'i arayarak illegal bir kişiyi şikaye etmeniz YASAKTIR!
 • İllegal karakteriniz ile IEM veya JGK personellerine şu kişide silah var üstünü arayın gibi söylemlerde bulunmak YASAKTIR!
 • İllegal karakteriniz ile yaralayan veya yaralı dahi olsanız hiçbir şekilde İllegal karakterleri IEM ve JGK personellerine şikayet EDEMEZSİNİZ!